KALİTELİ ETİ TANIYALIM

2017-06-03

KALİTELİ ETİ TANIYALIM

Etin Kalitesini belirleyen kriterlerin başında; daha açık renk olması, içinde sinir bulunmaması, kıkırdak oranı az olan kısımlardan olması, kesildikten sonra en az bir gün dinlendirilmiş olması ve şoklanmamış olması olarak açıklanıyor. Bu kriterle dikkat edildiğinde hayvanın sırtının iç kısmında bulunan “bonfile” (küşleme) ve sırtın dış kısmında bulunan “kısa bel” kaliteli et olarak kabul ediliyor. Ama damak tadınız, bu kriterlerden farklı olursa da aldırmayın, malum zevkler ve renkler tartışılmaz! Ama kaliteli bir et alma derdindeyseniz, şunlara dikkat etmelisiniz.

Görünüşüne dikkat edin. Kaliteli bir kırmızı et, canlı kırmızı bir renkte olmalıdır. Bu, onun taze olduğunu gösterir. Et, bayatlamaya başlarsa rengi değişir ve koyulaşır, yüzeyinde kuruma belirtileri görülür. Dikkat! Ete lezzet veren iki özellik var; su ve yağ. Eğer kendi içindeki suyu kaybederse, et lezzetinin de yitirir.

Kemikli eti tercih edin Etin kemikli olup olmaması lezzetini değiştiren etkenlerden biridir. Mesela Pirzolayla Kül bastıyı karşılaştırdığınızda, Pirzolayı tercih edenlerin oranı daha yüksektir.


ET YUMUŞATMA YÖNTEMLERİNİ DENEYİN

Yumuşak bir et ağızda dağılır ve yemesi kolaydır. Ayrıca içindeki aromayı kolayca dışarı bıraktığı için daha çok tat alırsınız. İşte bu yüzden özellikle ızgara ve mangal  yapacağınız etleri yumuşatmanızda yarar var.

- Etin kalitelisini seçin. Çünkü kaliteli etler, Yumuşak olur. Kalitesi düşük sert bir eti yumuşatsanız bile aynı lezzeti yakalayamazsınız.

- Eti dinlendirin. Et, kesildikten sonra en az 24 saat geçmeden yenmemelidir.

- Eti çok pişirmeyin. Çünkü çok pişirilen et, pişirilirken suyunu kaybedeceğinden yumuşaklığını yitirir.

- Yumuşatmak için eti marine (terbiye) edebilirsiniz ancak marine (terbiye) etin doğal lezzetinin değiştirir.

- Marine (terbiye) etmekten hoşlanmayanlar için ikinci bir seçenek var. Eti kimyon, kekik, fesleğen ve pul biber gibi baharatlarla mangal ve ızgara üzerindeyken  baharatlayabilirsiniz. Çünkü Et’den daha çabuk pişen baharatlar etin lezzetini değiştirebilir. Ancak bu baharatlar et pişmeden önce değil etin pişmesine yakın kullanmanızda yarar vardır.

- Eti doğru yöntemle pişirin. Doğru yöntem için etin yağına ve bağ dokusuna dikkat etmek gerekir. Etiniz yağlıysa, ızgara ve mangalda pişirin Suyu az olan etleri, tencere yemeklerinde kullanabilirsiniz.